:: Japonia Holiday Navigator ::
zdjęcia
Japonia  Podróze Turystyka

Kraj i obyczaje
»
Home
»
Geografia
»
Religia
»
Obyczaje
»
Kuchnia japońska
»
Japońskie ogrody
»
Japońskie sztuki walki
»
Sport
»
System polityczny
»
Święta państwowe

Info
»
Infrastruktura
»
Informacje celne
»
Telefon / Poczta
»
Zakupy
»
Słowniczek
»
Forum

Bank adresów
»
  Szukaj
»
Logowanie
»
Rejestracja
»
Dodaj wpis

Zbiór linków
»
  Katalog
»
Dodaj link
»
Nowe linki
»
Top links



Japońskie ogrody


Sztuka ogrodnictwa jest kultywowana w Japonii od wieków. Tradycyjne ogrody można podzielić na trzy kategorie: Tsukiyama (ogrody na wzórzach), Karesansui (suche ogrody), Chaniwa (herbaciane ogrody). W Japonii znajduje się ich niezliczona liczba, wystarczy zasięgnąć języka w lokalnych centrach informacji turystycznej lub po prostu mieć oczy szeroko otwarte podczas terenowych wędrówek.

 

Ogrody Tsukiyama

Stawy, strumienie, wzgórza, drzewa, kwiaty, mosty i ścieżki są wykorzystywane do tworzenia miniaturowych krajobrazów typowych dla Chin i Japonii. Ogrody te różnią się rozmiarami i sposobem podziwiania. Małe zwykle ogląda się z jednego punktu widokowego (jak weranda światyni), większe zaś zwiedza się wzdłuż wyznaczonego szlaku.

Ogrody Karesansui

Ogrody te reprodukują naturalny krajobraz w nieco abstrakcyjny sposób - przy wykorzystaniu kamieni, żużlu, mchu, przedstawiających góry, wyspy, łodzie, morza i rzeki. "Suche Ogrody" są nieodłącznie związane z buddyzmem zen i stanowią częste miejsce medytacji.

Ogrody Chaniwa

Ogrody herbaciane służą za miejsce celebracji herbacianych ceremonii. Jest w nich zawsze altana, w której odbywa się parzenie i degustacja napoju; projekt całości opiera się na estetycznej prostocie nawiązującej do kanonów sado (herbacianej ceremonii). W ogrodach chaniwa zwyczajowo można znaleźć kamienne latarnie i baseniki, służące gościom do symbolicznego obmycia się przed wspólną ceremonią.


Atrakcje
»
»
»
»
»
»
     
 
 
Partner
»
 
Irlandia
»
sycylia
»
Florencja
»


Japonia .info © holidaynavigator.com 2004- 2024
Niniejsza strona nie jest powiązana z oficjalnym przedstawicielstwem Japonii.